Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/functions.php on line 188

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Wielki Post 2023

Przeżywając Wielki Post uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnobrzegu wykonali okolicznościowe prace i plakaty, które są wywieszone w naszym kościele parafialnym.
Klasa VI zrealizowała temat pt. "Wielki Post zaczynam od nowa".
Klasa VII i VIII wykonała plakaty do tematu" Rady na Wielki Post".
Uczniowie klas I-V biorą udział w konkursie pt. "Droga Krzyżowa Pana Jezusa".
Rozstrzygnięcie konkursu wkrótce.
Nad organizacją całości czuwała Pani Krystyna Węgiel-Chojnacka
 

12 lutego 2023 rok - Jubileusz Legionu Maryi

W niedzielę 12 lutego 2023 r. Podczas Mszy św. o 7.30 Legion Maryi dziękował Bogu za 15 lat swojego istnienia w naszej parafii.

29 stycznia 2023 rok - Koncert Kolęd

Po raz drugi w tym roku duszpasterskim, mieliśmy możliwość udziału w koncercie zorganizowanym przez nasz chór i scholę parafialną. Tym razem usłyszeć można było kolędy i pastorałki w ich wykonaniu. 

 

5 stycznia 2023 rok - Msza św. z modlitwą za Benedykta XVI

W czwartek 5 stycznia br. o godz. 9.30, tj. w godzinie rozpoczęcia Mszy św. pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI, w naszej parafii i innych diecezji sandomierskiej zadzwoniły dzwony. Tego dnia sprawowana była również w naszej świątyni Msza św. żałobna w jego intencji o godz. 13.00

 

Drodzy Parafianie oraz Goście! W ten pierwszy dzień Nowego 2023 Roku pragnę życzyć Wam wszystkim, Waszym Rodzinom oraz bliskim wszelkiego dobra: miłości od Boga i od ludzi, pokoju serca i pokoju wokół nas, czystych intencji, szczerych słów, dobrych myśli, nadziei w trudnych chwilach, wiary niezachwianej oraz każdego dnia opromienionego Bożym błogosławieństwem i Opieką naszej najlepszej Matki – Maryi, Aniołów Bożych i Świętych. Szczęść Wam Boże w tym nowym 2023 roku!


Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

 

21.12.2022 r. - Miejsca na podium naszych scholanek 

 

21 grudnia 2022 roku na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Kolęd i Pastorałek "Anielskie śpiewanie" zorganizowanego przez Akcję Katolicką przy Parafii Miłosierdzia Bożego pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Jesteśmy niezmiernie dumni, gdyż w konkursie tym wzięły udział scholanki z naszej parafii.
Dziewczynki "anielsko" wyśpiewały przygotowane kolędy i pastorałki klasyfikując się na poszczególne miejsca: Drugie miejsce w kategorii klas V-VIII - Weronika Kuchta i Kasia Wilk przy akompaniamencie Ani Kuchty oraz Lila Czech. Trzecie miejsce w kategorii klas I-IV - Ola Kasprzyk.
Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym i pięknie śpiewającym scholankom oraz życzymy wszelkiej pomyślności, dalszych muzycznych sukcesów oraz spełnienia wszystkich marzeń
.
 

11.11.2022 r. - Koncert na żywo

 

11 listopada 2022 roku odbył się kolejny w naszej parafii koncert naszego chóru i scholi parafialnej. Nasi artyści zaprezentowali zgromadzonym w świątyni i po raz pierwszy przed monitorami komputerów i smartfonów (pierwsza relacja na żywo) pieśni patriotyczne. Było to jedno z największych w ostatnim czasie wydarzeń w naszej parafii. Na pewno najbardziej medialne wydarzenie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przegotowanie tego widowiska.
 

Zaproszenie na koncert

 

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy parafian - mieszkańców naszego osiedla oraz miasta Tarnobrzega na koncert patriotyczny upamiętniający 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w wykonaniu naszego parafialnego chóru i scholi.
 

30.10.2022 r. - Rozstrzygnięcie konkursu

 

W dniu 30 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. " Mój najpiękniejszy różaniec". W konkursie wzięło udział 63 dzieci z klas 1-6 Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnobrzegu. Komisja konkursowa wyróżniła 8 osób. Wszystkie różańce były wyjątkowe i pracochłonne. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i liczny udział.
Organizatorem konkursu była Pani Krystyna Węgiel- Chojnacka wraz z księdzem Proboszczem.

25.09.2022 r. - Święto Pieczonego Ziemniaka

 

W niedzielę 25 września 2022 roku po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć i dobrze się bawić podczas Święta Pieczonego Ziemniaka. Dziękujemy za zdjęcia!!

12.09.2022 r. - XV rocznica Intronizacji

 

12 września przeżywaliśmy XV rocznicę Intronizacji w mieście, parafii i rodzinach. W związku z tą rocznicą zebraliśmy się w świątyni, aby oddać cześć Bogu i ponowić Akt Intronizacji.

We wtorek 30 sierpnia 2022 roku o godz. 13.00 odbędzie się Msza św. i pogrzeb mamy ks. Andrzeja Maczugi - wieloletniego proboszcza naszej parafii. Wyjazd na tę smutną uroczystość będzie miał miejsce o godz. 10.30 z parkingu obok naszej świątyni.

 

27.08.2022 r. - Imieniny naszej Matki

 

W dzień imienin naszej Matki, czyli w dniu odpustu parafialnego, homile na wszystkich Mszach św. głosił Ks. dr hab. Tomasz Moskal prof. KUL, kolega kursowy Księdza Zbigniewa - proboszcza naszej parafii.
Główna Msza św., czyli suma odpustowa tradycyjnie sprawowana była o godz. 10.30. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Profesor w koncelebrze z Księdzem Dziekanem i przybyłymi na tę uroczystość kapłanami.

26.08.2022 r. - Wigilia święta parafialnego

W wigilię uroczystości odpustowej Matki Bożej Częstochowskiej modliliśmy się w intencji zmarłych, pochowanych na cmentarzu cholerycznym.

 
 

16.08.2022 r. - Dziękczynienie za plony

Czas dożynek to czas modlitwy i podziękowań za tegoroczne plony. 15 sierpnia dożynki odbywały się w naszej parafii. Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony sprawowana była o 10.30. Chciałoby się powiedzieć, że dobrze by było odpocząć po żniwach, ale jak wiemy praca w gospodarstwie rolnym nie kończy się wraz ze zbiorem zbóż. Niemniej jednak to właśnie zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika – z niego powstaje chleb będący symbolem dostatku . Z niego powstają też na dzień Święta Plonów wieńce dożynkowe w których zawiera się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale także wdzięczność za udane zbiory. Gratulujemy i dziękujemy nie tylko za piękny wieniec oraz cześć artystyczną, ale przede wszystkim za to, że rolnicy wzorowo wywiązują się z odpowiedzialności wyżywienia kraju. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Zdjęcia: Adam Gawroński

 

30.06.2022 r. - Sakrament Bierzmowania w naszej parafii

Zdjęcie: R. Tracz

W dniu dzisiejszym w imieniu Księdza Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, młodzieży z naszej parafii Sakramentu Bierzmowania udzielił ks. kan. dr Roman Janiec

20.06.2022 r. - Rocznica święceń kapłańskich Księdza Proboszcza

Zdjęcia: Archiwum ks. Sylwestra Dula oraz Adam Gawrońki

Msza św. wieczorna sprawowana była z modlitwą dziękczynną w intencji Księdza Proboszcza, który świętuje 24-lecie święceń kapłańskich.

16.06.2022 r. - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Zdjęcia: Adam Gawrońki

Uroczystość Bożego Ciała powiązana była z przeżyciem przez dzieci z klas IV Pierwszej Rocznicy Komunii Świętej. Uczestniczyliśmy we Mszy św., sprawowanej o 10.30, po której wyruszyliśmy z procesją i modlitwą przy 4 ołtarzach.

 

05.2022 r. - Sukces naszej małej parafianki

Maria Grabka uczennica klasy 2 zdobyła I miejsce w kategorii klas I-II w Miejskim Konkursie Piosenki Papieskiej, konkurs organizowała SP 9 w Tarnobrzegu. Marysia zaśpiewała piosenkę pt. "Fundament". Serdecznie gratulujemy.

 

09-11.05.2022 r. - Dni Krzyżowe

W dniach od 9 do 11 maja 2022 roku uczestniczyliśmy we Mszy św., następnie w procesji do Sobowskich kapliczek z modlitwą majową. Celem naszych modlitw było wyproszenie Pana Boga urodzajnych w tym roku plonów. Przy kapliczce Ksiądz Proboszcz odczytał wezwania modlitwy i poświęcił pola. W drodze powrotnej zaśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych. I tak:

1 dnia - wędrowaliśmy do kapliczki Jezusa Frasobliwego, znajdującej się na ul. Starowiejskiej.

2 dnia - do kapliczki na ul. Szlacheckiej,

3 dnia - procesja wyruszyły fo krzyża znajdującego się u zbiegu ulic Bema i Zarowie.

Przy każdej kapliczce Pan Kwaśnik, opowiedział krótką historię jej powstania.

 

08.05.2022 r. - Msza św. w intencji strażaków

Zdjęcie: R. Tracz

W niedzielę 8 maja 2022, podczas sumy sprawowanej o godz. 10.30 modliliśmy się w intencji druhów strażaków z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Msza św. sprawowana była z racji przypadającego w tygodniu liturgicznego wspomnienia Św. Floriana - patrona strażaków.  

29/30.04.2022 r. - Kongres Eucharystyczny

W piątek 29 kwietnia 2022 roku miało miejsce historyczne wydarzenie w naszej parafii, dekanacie i diecezji!. Jezus Chrystus Eucharystyczny wędrujący z parafii do parafii, zagościł i w naszej Wspólnocie Parafialnej by nam błogosławić i udzielać potrzebnych łask. W naszej parafii przywitaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w o godzinie 16.30 na placu kościelnym. Przybył do nas z parafii w Stalach.
Adoracja miała miejsce przez całą dobę do godz. 16.00 w sobotę. Po Mszy św. sprawowanej w sobotę o godz.16.00 i uroczystej procesji wokół naszej świątyni, odprowadziliśmy Pana Jezusa do parafii w Wielowsi.14-16.04.2022 r. - Święte Triduum Paschalne

Zdjęcia: Ł. Gomułka, A. Gawroński, R. Tracz 

Najdłuższe i najważniejsze święta w całym roku. Trzy doby świętowania, bo jakże ciężko zrozumieć sens Zmartwychwstania, bez zrozumienia tajemnicy Kapłaństwa, Eucharystii, Męki Pańskiej i przebywania Jezusa w grobie.

Po raz kolejny w naszym życiu mieliśmy możliwość uczestniczenia w Triduum Paschalnym (z łac. triduum – Trzy Dni) najważniejszym wydarzeniu w ciągu roku liturgicznego. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczęła się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a zakończyła się drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej. 

 

 

10.04.2022 r. - Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

10 kwietnia 2022 roku po ograniczeniach spowodowanych pandemią, na nowo wróciły tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Nasi parafianie z palmami zgromadzili się przed świątynią, gdzie zostały poświęcone przyniesione palmy, przeczytana ewangelia, a następnie uformowała się procesja do świątyni na Mszę św.  

 

01.04.2022 r. - Parafialne nabożeństwo Drogi Krzyżowej

W piątek 1 kwietnia uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które ze względów atmosferycznych, odbyło się w świątyni, a nie jak było zaplanowane na ulicach naszego osiedla.   

Rekolekcje Wielkopostne 2022 - 25-27.03.2022

Od 25 do 27 marca mieliśmy możliwość uczestniczenia w Parafialnych Rekolekcjach Wielkopostnych. W tym roku rekolekcje głosił ks. Stanisław Olszówka, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP. W naukach rekolekcyjnych mogliśmy porównać nasze życie do życia proroka Jonasza i św. S. Faustyny.   

Wystawa prac plastycznych o Wielkim Poście - 06.03.2022


W naszej świątyni podziwiać można prace dzieci z naszej szkoły dotyczące Wielkiego Postu. Wystawa i prace powstały dzięki staraniom Pani Katechetki.  

 

 

Pomoc dla Ukrainy - 05.03.2022

   

Po raz kolejny mieszkańcy naszej parafii pokazali jak WIELKA tkwi w nich siła i moc. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za dobrą wolę oraz wrażliwe i otwarte serce na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej za udostępnienie świetlicy na zbiórkę oraz przewóz zabranych darów do magazynów Caritas Diecezji Sandomierskiej. A w szczególności WIELKIE podziękowania dla naszych Wolontariuszek: Karoliny, Julki i Lili oraz Pani Joli za OLBRZYMIĄ i NIEOCENIONĄ pomoc przy segregacji, liczeniu i pakowaniu wszystkich artykułów. 

 

Poświęcenie jabłek i błogosławieństwo świecą Św. Błażeja - 03.02.2022

 

3 lutego - w liturgiczne wspomnienie Św. Błażeja w naszej świątyni miało miejsce poświęcenie jabłek i błogosławieństwo świecą. W tym dniu, mniej więcej od XVI w., święci się chleb, wino, wodę, owoce (szczególnie jabłka) oraz świece – tak zwane „błażejki”. Na pamiątkę uzdrowionego przez św. Błażeja chłopca, jabłko znalazło własne miejsce w liturgii – po poświęceniu dawano je do zjedzenia cierpiącym na choroby gardła. Do dziś w Kościele udziela się błogosławieństwa „błażejkami”: kapłan przykłada wiernym skrzyżowane świece do gardła, wypowiadając nad każdym modlitwę: „Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. 

 

Refleksja nad tajemnicą narodzin KRÓLA, który jest MIŁOŚCIĄ... - 26.01.2022

W środę 26 stycznia 2022 roku w naszej świątyni odbyło się przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnobrzegu.

Mały Książę, który przybył na naszą planetę, poszukiwał odpowiedzi na pytanie, co w życiu jest najważniejsze? Obserwował dzieci, młodzież i dorosłych, spotkał anioły, ale przede wszystkim dziwił się, dlaczego Bóg, który jest Miłością, przyszedł na świat w ubogiej stajence.

Zanim chłopiec wyruszył w dalszą podróż, zdradził nam swój sekret: Dobrze widzi się tylko sercem. W życiu liczy się tylko MIŁOŚĆ. Niech te słowa będą drogowskazem dla nas wszystkich, pamiętajmy o nich każdego dnia.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tegorocznych jasełek, w szczególności występującym i ich rodzicom. Cieszymy się, że dzięki nagraniu przedstawienie trafi do szerszego grona odbiorców.

Dzieci do występu przygotowały nauczycielki: Krystyna Węgiel – Chojnacka, Małgorzata Chruściel i Iwona Drzewińska

 

Rozpoczęły się spotkania kolędowe w naszej świątyni - 03.01.2022

Wizyta duszpasterska,  zwana kolędą ze względu na pandemię nie będzie prowadzona w sposób tradycyjny. W związku z tym, do świątyni zaproszone zostały rodziny z wyznaczonych ulic. Msza św. w intencji zaproszonych rodziny, sprawowana jest o 17.30. Po Mszy św. każda rodzina otrzymuje indywidualne błogosławieństwo Boże i buteleczkę poświęconej wody, aby poświęcić mieszkanie na nowy rok.

 

 

1. W czwartek 6 stycznia, przypada Uro


Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Proboszcz Parafii

ks. mgr Zbigniew Pustuła

od maja 2021 roku

 

Dotychczasowi Księża Proboszczowie parafii:

1. ks. Adam Burda - zm. 2005 roku

2. ks. mgr Andrzej Maczuga od 2005 roku do 22 listopada 2020 roku

3. ks. mgr Józef Kruk od 2020 roku do maja 2021 roku

 

 


Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Niedziela w oktawie Narodzenia Pańskiego - Świętej Rodziny - 26.12.2021

 

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia kończącego się roku, jest świętem Świętej Rodziny z Nazaretu. Niech piękna postawa nazaretańskiej Rodziny motywuje nas nieustannie do troski o jedność i świętość naszych rodzin. 

2. Jutro – 27.12. – Święto św. Jana, Ap. i Ew.

  • Na Mszy św. o 17.00 poświęcenie wina, można przynieść również własne wino i je poświęcić.

3. We wtorek – 28.12. – Święto św. Młodzianków, Męczenników. 

  • Tego dnia modlimy się szczególnie w intencji dzieci nienarodzonych.

4. W piątek – 31.12. - przypada ostatni dzień kalendarzowego roku. Z tej racji o godz. 1700 zostanie odprawione okolicznościowe nabożeństwo dziękczynno–błagalne. Zachęcamy, by w modlitwie wyrazić Panu Bogu naszą wdzięczność za otrzymany czas i dobro oraz przeprosić za nasze grzechy i odejścia od Boga. W piątek z racji dyspensy ks. biskupa nie obowiązuje post. 

6. W sobotę - pierwszy dzień Nowego 2022 Roku - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Bogurodzicy będziemy modlić się o pokój na świecie oraz wypraszać Boże błogosławieństwo Na Nowy Rok 2022. Uroczystość ta kończy oktawę Narodzenia Pańskiego.

  • Msze św. jak w niedzielę o 7.30, 10.30 i 17.00.
  • Jest to święto nakazane, czyli zobowiązujące nas do uczestnictwa we Mszy św. 
  • Jest to I sobota miesiąca, dlatego po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu.

7. W przyszłą niedzielę - niedziela adoracyjna.

  • o 16.30 nabożeństwo różańcowe i zmiana tajemnic.

8. Zachęcamy do nabycia i czytania świątecznej prasy katolickiej. Do „Gościa Niedzielnego” dołączona jest płyta z Biblią audio, która rozpoczyna cykl dwunastu płyt na których znajdzie miejsce cała Biblia. Do „Niedzieli” dołączony jest podręczny modlitewnik z kalendarzem na przyszły rok. Po za tym znajdziemy w nich inne bardzo ciekawe artykuły, które poszerzają naszą wiedzę religijną. Można nadal za symboliczną ofiarę nabyć sobie płyty z kolędami w wykonaniu tarnobrzeskich wykonawców. Dochód z rozprowadzania tych płyt przeznaczony będzie na hospicjum w Tarnobrzegu – Miechocinie.

.   

 

26.08.2021 - "Imieniny naszej Matki" czyli odpust parafialny 

 

26 sierpnia 2021 roku mieliśmy możliwość po raz kolejny świętować "Imieniny naszej Matki" czyli odpust parafialny. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Maczuga - wcześniejszy pasterz naszej parafii. 

15.08.2021 - Dziękczynienie za plony 

 

W dzisiejszą niedzielę parafia nasza przeżywała Mszę św. dziękczynną za tegoroczne zbiory żniwne i chleb powszedni. Przyszliśmy dziś do świątyni, aby złożyć Panu Bogu ofiarę z tegorocznych zbiorów - z naszych pół, sadów i ogrodów. Te żniwne wieńce, to nasza ofiara dziękczynna, na którą czeka Bóg. Przyszliśmy dziękować, bo najczęściej przychodzimy prosić. Łącząc się w tej Mszy Świętej dziękczynnej, za tegoroczne zbiory z wszystkimi pracującymi na roli, prosiliśmy Wszechmogącego Boga, o Boże błogosławieństwo dla nich.

Sierpniowe słońce kościółek złoci,
wśród wonnych kwiatów złociste kłosy
owsa i żyta, pszenicy, jęczmieni
z polskiej tej naszej uprawnej ziemi.

Lud je dziś przyniósł od wiejskiej chatki
przed ołtarz Pani - swej dobrej Matki.
Przyszedł, by szczerze pokłony złożyć
o dalszą pomoc i łaski prosić.

W słonecznym blasku lśni obraz święty
Najświętszej Panny tej Wniebowziętej.
Jak łan dorodny lud się pochyla
a wargi szepczą: "Zdrowaś Maryja".

 O Matko Boska, od niebios tronu
błogosław chatom, wiejskim zagonom.
Niechaj wśród pracy, twardego znoju
lud zbiera plony w zdrowiu, w pokoju.

                                       

Teofil Ruczyński, Na Matkę Boską Zielną

 

13.06.2021 - Wprowadzenie na urząd nowego Proboszcza
i uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej

 

W niedzielę 13 czerwca 2021 roku Ks. Adam Marek - dziekan dekanatu dokonał wprowadzenia na urząd Proboszcza w naszej parafii ks. Zbigniewa Pustuły. Nowy Ksiądz Proboszcz urodził się w 1971 roku i pochodzi z parafii w Łagowie. Tego dnia odbyła się również uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej uczniów z klas IV. 

 

03.06.2021 - BOŻE CIAŁO ROK 2021

 

Dzięki zluzowaniu obostrzeń, jakie miały miejsce w związku z sytuacją epidemiologiczną mogliśmy uczestniczyć w procesji Bożego Ciała. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił nowy Proboszcz - ks. Zbigniew Pustuła.

 

 


Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

Notice: Undefined offset: 1 in /home/mbczestochowska/public_html/templates/sobow/library/Artx/Content/Item.php on line 68

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II NIEDZIELA ADWENTU – 06.12.2020

1. Ogłoszenie Kurii Diecezjalnej: „Za pośrednictwem KEP, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza, bowiem badania naukowe potwierdzają, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na Apel serdecznie dziękujemy”.

2. Dzisiejszą niedzielą wkraczamy w II tydzień Adwentu.

3. We wtorek – 08.12. – przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

  • Msze św. będą sprawowane o godz.: 900 i 1700.
  • Po Mszy św. wieczornej poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
  • Od godz. 1200 do 1300 modlitwa zwana Godziną Łaski - prowadzi Legion Maryi.

5. W tym miesiącu odwiedziny chorych w trzecim tygodniu adwentu.

6. W zakrystii można nabyć świece Caritas na wigilijny stół.

7. Bóg zapłać za sprzątanie naszej świątyni pp.: Kodyra, Surowiec, Kobylarz, Jaworska i złożoną ofiarę 60 zł.  W tym tygodniu prosimy o taki dyżur pp.: Galek, Zioło, Kalinka, Zioło.

8. Bóg zapłać za złożoną ofiarę żonie i synom zmarłego +Zdzisława Wiśniewskiego 450 zł.

9. Intencje mszalne:

Poniedziałek: +Janina Jaworska od sąsiadów

Wtorek:

900+Helena Zofia Wilk od Zofii Dryka

1700 +Karolina, +Władysław, +Wiesław, +Władysław

Środa: +Tadeusz Gruszczyński od chrześniaka Adama z żoną

Czwartek: +Rozalia Gortych

Piątek: +Tadeusz Gruszczyński od chrześniaka Piotra z rodziną

Sobota: +Zofia Kółeczko od rodziny Szewc i Mróz

Niedziela: 

730+Kazimierz, +Stanisław, +Jan, +Zofia

900 +Andrzej Czajkowski od sąsiadów z Zatorza

1030 za parafian

1700 +Czesław Dąbek w rocznicę śmierci

 

29 listopada 2020 roku Uroczyste wprowadzenie na urząd Księdza Proboszcza Józefa Kruka

29 listopada, w I Niedzielę Adwentu, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 10.30, w obecności dziekana dekanatu tarnobrzeskiego - ks. Adama Marka miało miejsce uroczyste wprowadzenie na urząd nowego proboszcza naszej parafii - ks. Józefa Kruka. 

15 listopada 2020 roku Pożegnanie Księdza Proboszcza Andrzeja Maczugi

KRÓTKI FILMIK z POŻEGNANIA

 

Drogi Księże Proboszczu

Tak w życiu jak i w przyrodzie jest czas siewu i czas żniw. W psalmie 126 napisane jest, „że postępują wśród płaczu niosąc ziarno pod zasiew i wracają wśród radości niosąc swoje snopy.”
Tak też i Ty przyszedłeś do nas przed 15-laty z pewną dozą niepewności, ciekawości i nadziei, bo z natury jesteś optymistą. Dzisiaj niesiesz z radością snopy swojego dorobku z sobowskiej parafii. Złożyło się na to zapewne wiele czynników: chociażby Twój talent organizatorski, rysowanie pewnych wizji, modlitwa i opieka duchowa poprzedniego proboszcza, który nie pozwoliłby, aby marniał wysiłek jego życia. Dopomogła w tym też pewna cecha mieszkańców Sobowa, którzy od lat nauczeni byli podejmować  coraz to nowe wyzwania i doprowadzać je do skutecznego końca. Żniwo Twojej działalności to modernizacja kościoła po wybudowaniu go, gdzie poszerzono prezbiterium, ocieplono strop, wybudowano wygodniejsze schody, łazienkę, zautomatyzowano dzwony, zakupiono nowe organy, wymieniono okna. Miałeś wizje budowy nowej plebanii i jej funkcjonowania, a później był nowy remont kościoła po powodzi. Otwarcie plebanii dla wszystkich dało szeroką przestrzeń
i duże pole do działalności na rzecz parafii i kościoła jak słusznie zauważył pan organista. Na tym polu wyrosło wiele inicjatyw oddolnych i urzeczywistnienie Twoich pomysłów. Owocem tych wspólnych działań była świetlica terapeutyczna, chór, zespół śpiewaczy, schola, grupy modlitewne, spotkania stowarzyszeń, dla których plebania była zawsze otwarta. To nie było tylko prywatne mieszkanie proboszcza co było nawet widoczne podczas powodzi. Szkoda, że tak mało parafian skorzystało z tej otwartości, samodzielności i przestrzeni w działaniu. Miałeś dobrze przemyślane obchody 50-lecia parafii i setnej rocznicy odzyskania niepodległości, które stały się lekcją patriotyzmu i okazją do pogłębienia wiary poprzez misje święte i inne formy nabożeństw jak nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Twoja otwartość zachęcała do nawiązania współpracy jeśli ktoś się na nią decydował. Wspólne cele, wspólne ideały i wspólna praca były dobrym klimatem do nawiązania przyjaźni dla wielu, która myślę, że będzie trwała nadal. Z drugiej zaś strony prawdziwa przyjaźń nie może zawłaszczać cudzych losów dla realizacji własnych celów i pragnień. Dlatego też ze zrozumieniem odnosimy się do Twojej suwerennej decyzji w duchu posłuszeństwa. Nie możemy Cię zatrzymywać u nas bo bylibyśmy egoistami. Nie bez żalu jednak żegnamy Cię dzisiaj. Żegnamy z nadzieją, że na nowej parafii w Pysznicy poprowadzisz Kościół w tej trudnej obecnie sytuacji z nowymi pomysłami i z wielką energią, której Ci jeszcze nie brakuje. 
Księże Proboszczu dziękujemy Ci za ten owocny 15-letni pobyt wśród nas. Świętej pamięci biskup Jan Chrapek powiedział kiedyś „Żyj tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię.” W Sobowie zostawiłeś trwały ślad swej kapłańskiej drogi  i ten wizualny dbając o świątynię jak i ten w sercach naszych uwrażliwiając nasze sumienia na Chrystusową naukę.
Życzymy Ci dużo zdrowia, pięknych pomysłów i błogosławieństwa bożego na kapłańskiej drodze w Pysznicy.

                                                                                   Szczęść Boże.
                                                                                   Rada parafialna

 

Drogi Kapłanie Andrzeju !!!

Bywają w życiu chwile, gdy dziwnie bije serce, łamie się głos, a oczy nienaturalnie się pocą. Właśnie dziś doznajemy takich uczuć.
Żegnamy Cię kapłanie  zdążyliśmy  Cię  bardzo polubić, obdarzyć szacunkiem i zaufaniem. Byłeś zawsze aktywnym uczestnikiem naszego życia wspólnotowego. Pokazałeś nam, jak ważna jest codzienna modlitwa i przynależność do Wspólnoty. Dziękujemy Ci  za to z całego serca.
Życzymy Ci dobrego zdrowia, siły, wytrwałości oraz otwartych serc nowych parafian. Niech pielęgnuje proboszcz w sobie uśmiech i nie zatraca nigdy poczucia humoru.
Matka Boża Częstochowska niechaj otacza kapłana Matczyną opieką i miłością, oraz wyprasza u Syna wszelkie łaski na dalszą posługę kapłańską.

"Króluj nam Chryste”

Czcigodny Proboszczu!

W ciągu 15 lat pasterzowania w naszej parafii miałam wiele razy przyjemność składać Ci życzenia. Były wtedy dni radosne, bardzo radosne, dzisiaj jest inaczej. Dzisiaj jest nam smutno, bo Proboszcz opuszcza jednak naszą parafię.
Popłynęło do Proboszcza wiele życzeń i zasłużonych podziękowań. Są one serdeczne i szczere.  Chce jako kronikarz naszej parafii potwierdzić, że ślady Twych stóp, Twojej pięknej pracy z nami u nas zostają. Są bardzo widoczne. Wszystko co wspólnie wypracowaliśmy pod Twoim Wodzu przewodnictwem zapisałam w kronice i potwierdziłam zdjęciami. To są piękne ślady. Dziękujemy! Pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach. Będziemy pamiętać. Pozostaną w naszych wspomnieniach . Będziemy je mile wspominać, bo wspomnienia są jak perły, które należy pielęgnować. Będziemy je pielęgnować!
Będziemy w modlitwach polecać Proboszcza życząc zdrowia i sił do pracy już w nowej parafii, nie w naszej – a bardzo szkoda i żal. 
Rozwijaj nadal kapłanie swoje talenty, by kronikarz w Pysznicy mógł je tak zapisać jak ja. Życzymy by ślady Twoich stóp z opieką naszej Patronki, Matki Bożej Częstochowskiej pozostawały również i tam. Ona będzie Cię prowadzić.

Szczęść Boże !
Kronikarz – Maria Maruszak

Drogi Księże Proboszczu!

W imieniu chóru, zespołu liturgicznego oraz organisty Andrzeja serdecznie dziękujemy za lata posługi w naszej parafii, za wszystkie chwile spędzone we wspólnym gronie, gdzie mogliśmy przygotowywać się do muzycznej oprawy liturgii… Mówi się, że koniec jest początkiem… Zatem niech będzie on dla kapłana i dla nas nowym rozdziałem w tym ziemskim pielgrzymowaniu… niezależnie od miejsca, w którym się znajdziemy… Bóg zapłać! I Szczęść Boże!

 

Czcigodny Kapłanie Andrzeju w imieniu młodych, a w szczególności tych, którzy w październiku tego roku przyjęli Sakrament Bierzmowania prosimy, abyś przyjął naszą wdzięczność:
• za ukazywanie gdzie odnaleźć Boga,
• za wskazówki jak być dobrym człowiekiem,
• za uśmiech na szkolnym korytarzu,
• za każdy gest życzliwości.
To Ty zachęcałeś nas do uczestniczenia we mszy świętej, gdy byliśmy mali, to dzięki Tobie mieliśmy i mamy tylu pomocnych ministrantów oraz cudowną, radosną rozśpiewaną scholę. Skoro musisz nas opuścić, chcemy Ci dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy wdzięczni Bogu za dar Twojej osoby, a Tobie zaś za:
• świadczenie słowem i czynem o swoim powołaniu kapłańskim,
• za wszystkie spotkania przy Ołtarzu,
• za głębokie w treści i pouczające kazania,
• za wszelką posługę pełnioną w imię Chrystusa.
W imieniu nas tu zebranych składamy Ci – Kapłanie Andrzeju - serdeczne podziękowania za Twoją prawie 15 letnią posługę kapłańską w naszej parafii. Niech dobry Bóg nadal darzy Cię zdrowiem i mądrością, dodaje siły, cierpliwości i błogosławi w dalszej pracy, aby Twoi przyszli parafianie obdarzyli Cię zaufaniem. My zaś - zapewniamy o modlitewnej pamięci i nigdy nieprzemijającej wdzięczności. Jeszcze raz z całego serca dziękujemy Bogu i Tobie za obecność wśród nas!

Szczęść Boże!

 


Pożegnania nastał czas

Rozpoczął się kolejny miesiąc roku kalendarzowego – listopad. Miesiąc głębszej refleksji nad przemijalnością, nad kresem naszej życiowej drogi. Pielgrzymujemy na cmentarze, zatrzymujemy się przy grobach naszych bliskich. Wspominamy ich obecność w naszym życiu, każde dobro, które było ich udziałem. Jesteśmy wdzięczni za wiele ważnych spraw naszego życia. Cmentarz tym bardziej przypomina nam, że tu na ziemi wszystko co ma początek, ma też swój kres.
51 lat temu był początek naszej parafii, Wraz z Wami współtworzył ją ks. Adam Burda. W ubiegłym roku świętowaliśmy jej jubileusz. 50-lecie. Ks. Adam go już nie doświadczył. Jego czas skończył się 15 lat wcześniej. Ale pewnie towarzyszył nam z góry. Po śmierci ks. Adama rozpoczął się czas naszej wspólnej drogi. Zastanawialiśmy się ile lat będzie trwał. Trwał niespełna 15 lat. Właśnie przyszedł jej kres. W najbliższą niedzielę chciałem się z Wami pożegnać. W związku z obowiązującym reżimem sanitarnym rozciągniemy je na wszystkie niedzielne msze św., by wszyscy, którzy pragną, mogli uczestniczyć w mszy św. i we wspólnej modlitwie.
W tym miejscu chciałbym skierować do Was słowa wdzięczności za piękną współpracę, zaangażowanie, każde dobre słów, życzliwość, pomoc, Waszą obecność, modlitwę. Myślę, że wspólnie wiele udało nam się zrobić.
Dziękuję Radzie Parafialnej – Wasza pomoc była nieoceniona i bezcenna. Propozycje, pomysły gotowość do pomocy.
Wszystkim wspólnotom – nie ulega wątpliwości, że parafia jest wspólnotą wspólnot.
Wasza aktywność, modlitwa, zaangażowanie – chociażby prowadzenie świetlicy parafialnej, gdzie znalazło swoje miejsce wiele dzieci, a także młodzieży korzystającej z fachowej pomocy pedagogów – emerytów.
Ogromną radością dla mnie był chór, zespół, scholka. Sam nie umiem śpiewać, ale potrafię docenić piękno liturgii ubogaconej Waszym śpiewem, modlitwą zaangażowaniem.
Dziękuję wszystkim, którzy z własnej woli przychodzili , by służyć swoją pomocą.
Bóg zapłać wszystkim za wszystko!
Swojemu następcy jak również Wam życzę owocnej współpracy, zrozumienia i podążania wspólną drogą, której celem jest zbawienie.
Kapłan Andrzej

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08.11.2020 r.

 

1. Dziś o 16.3o nabożeństwo. Zmiana tajemnic różańcowych. Składka przeznaczona na naszą świątynię. A po mszy św. zbiórka do puszek na K-ł dotknięty prześladowaniami.

2. Msze św. w tygodniu – 17.oo. Po mszy św. modlitwa wypominkowa.

3. Środa nabożeństwo do MBNP. Święto Niepodległości. Msza św. o godz. 9.oo .

4. Bóg zapłać za sprzątanie k-ła, kwiaty, ofiarę pp. Maciąg, Chmielowski, Dul, Kraszewski, Wdowiak-Wilk. Na ten tydzień proszę: pp.: Pasieka, Chaja, Dąbek, Kobylarz, Konieczny.

5. Bóg zapłać strażakom za dezynfekcję naszej świątyni. Dezynfekcja tak będzie miała miejsce raz w tygodniu – po ostatniej niedzielnej mszy.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek – +Janusz Kraszewski od chrześnika Andrzeja z rodz. + z rodz. Zioło

wtorek – +Janusz Kraszewski od Bożeny z rodz. z Gorzyc

środa – +Aleksander Motyka od s. Heleny z mężem

czwartek – +Zofia Kółeczko od rodz. Orłowskich i Komada

piątek – +Helena Wilk od rodz. Motyka

sobota – +Józef Grabiec w 16-ą +, ks. Adam

niedziela 7.3o – +Janina Brzuś od wn. Jakuba z rodz.

9.oo – +Andrzej Czajkowski od s. Roberta z rodz.

10.3o – za parafian

17.oo – +Aleksander Motyka od siostrzenicy Renaty Łoch z rodz.

14 sierpnia 2020 roku - Parafialne Dożynki

Jak co roku zgromadziliśmy się w świątyni na sumie, by podziękować Bogu za tegoroczne plony. Tegorocznymi Gospodarzami dożynek byli Państwo Szwedo. Po skończonej eucharystii, przedstawiciele naszej parafii razem z wieńcem, na wozie ciągniętym przez dwa piękne konie objeździli nasze osiedle. Towarzyszył im zespół, który przygrywał wesołe ludowe piosenki. 

12 lipca 2020 roku - Pierwsza Komunia Święta

Tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii Świętej zapewne pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo, a to za sprawą pandemii, która spowodowała przesunięcie w czasie tego pięknego dnia.

17/18 czerwca 2020 roku - Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

17 czerwca 2020 roku przybyła do nas Matka Boża w znaku ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
Jest to obraz peregrynujący z inicjatywy Zakonu Rycerzy Kolumba. O godz. 18.00 Ksiądz Proboszcz przywitał obraz Matki Bożej, który następnie uroczyście wprowadzono do świątyni. Matka Boża przebywała u nas do 18 czerwca do godz. 16.30
Obrazowi towarzyszy wystawa dotycząca miejsc gdzie prześladowani są chrześcijanie na całym świecie.

11 czerwca 2020 roku - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Tegoroczna procesja w Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej w związku z pandemią, odbyła się krótszą trasą niż zwykle. Cieszył natomiast fakt, iż z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie, w uroczystej Eucharystycznej Procesji mogliśmy wyjść z kościoła na ulice naszej parafii. Dziękowaliśmy Bogu za dar Eucharystii, jednocześnie prosząc Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego Narodu oraz o oddalenie od nas epidemii. Udział w tej procesji był publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest w naszym życiu zawsze obecny. Wyszliśmy z naszych domów, jak apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego i dajmy świadectwo naszej wiary i przynależności do Chrystusa.

PISMO BISKUPA  SANDOMIERSKIEGO
DOTYCZĄCE SAKRAMENTU I KOMUNII ŚWIĘTEJ I BIERZMOWANIA

W naszej diecezji od 1 czerwca b.r. zostanie zniesiona dyspensa od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Umożliwi to bardziej swobodne zorganizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz sakramentu Bierzmowania. W niektórych parafiach odbyły się już Pierwsze Komunie Święte, w innych są planowane na czerwiec, w jeszcze innych na miesiące późniejsze. Duszpasterze i katecheci muszą pamiętać, że warunkiem zorganizowania Pierwszej Komunii Świętej oraz dopuszczenia młodych do sakramentu Bierzmowania jest odpowiednie przygotowanie. W żadnym wypadku nie możne ograniczać się ono tylko do „technicznej próby” przed komunią czy bierzmowaniem.
Mając na uwadze udzieloną dyspensę oraz nowe możliwości po zdjęciu części obostrzeń związanych z epidemią, zobowiązujemy wszystkich odpowiedzialnych za przygotowanie kandydatów do regularnych spotkań formacyjnych, zarówno z dziećmi jak i z rodzicami. Należy przy tym zachować wszystkie zalecenia władz sanitarnych (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz odległość minimum dwóch metrów między uczestnikami).
Przypominamy, że w naszej diecezji przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa 3 lata. W związku z tym należy wznowić regularne spotkania z wszystkimi rocznikami przygotowującymi się do tego sakramentu. Istnieje także możliwość zachęcania dzieci i młodzieży oraz ich rodziców do indywidualnych konsultacji w szkole, zgodnie z przepisami sanitarnymi oraz ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

DEKRET BISKUPA  SANDOMIERSKIEGO
O OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZ ŚWIĘTEJ

W Najświętszej Eucharystii, która urzeczywistnia Komunię z Bogiem i jedność Ludu Bożego jest obecny sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb Żywy (por. PO 5, KKK 1325).
Dlatego przyjmując z radością zniesienie ograniczeń sanitarnych dotyczących liczby uczestników liturgii odprawianej wewnątrz świątyni, postanawiam, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane, udzielona 12 marca br. i przedłużona 21 marca, obowiązuje jedynie do dnia 31 maja br. włącznie.
Jednocześnie udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane osobom: w podeszłym wieku, mającym objawy infekcji (np. podwyższona temperatura, kaszel, katar itd.), przebywającym na kwarantannie i tym, które z innych powodów są szczególnie podatne na zakażenie bądź obawiając się jego, unikają przebywania w miejscach publicznych. Dyspensa ta będzie obowiązywała do końca czerwca br.
Wierni uczestniczący w liturgii mają obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów sanitarnych wydanych przez władze państwowe.

PEŁNA TREŚĆ DEKRETU

31 maja 2020 roku - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe. 
Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał
Zesłanie Ducha Świętego jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc wypada również w niedzielę.
Dla praktykującego katolika Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W niedzielę osoby wierzące muszą udać się do świątyń, aby wziąć udział we mszy świętej.

W naszej parafii ten dzień jest dziękczynieniem młodzieży, która w ubiegłym roku przyjęła sakrament bierzmowania za dar Ducha Św. Nasza wspólna modlitwa była wyrazem wiary i świadomego wejścia w dojrzałe życie chrześcijańskie.

 

Całodobowa Adoracja

Całodobowa modlitwa w domu w n.... intencjach. Zachęcamy chętnych do modlitwy. Wybór 1 godz. w ciągu doby. Proszę się wpisywać. Pięknie byłoby, gdyby wszystkie godz. zostały zajęte!

  

 

NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Maj. Miesiąc, w którym w sposób szczególny czcimy Matkę Bożą.

W Kościele Polskim codziennie śpiewamy litanię loretańską. W naszym, kościele w tygodniu nabożeństwo po mszy św. O godz. 18.3o. W niedzielę i uroczystości o godz. 16.3o. Zapraszam.

Ojciec Św. Franciszek zachęca, aby w naszych domach – a wielu z nas nie może uczestniczyć w nabożeństwie - odmawiać wspólnie modlitwę różańcową. I ja Was do tego zachęcam – skoro nie wszyscy możemy uczestniczyć w modlitwie parafialnej.

Można dołączyć się do modlitwy różańcowej, którą w katedrze sandomierskiej prowadzi ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. Modlitwa jest na stronie diecezjalnej. Wystarczy tylko wejść na naszą stronę diecezji sandomierskiej. Tam bez problemu ją znajdziemy.

W tym roku uroczystość Matki Bożej Królowej Polski obchodzimy w sobotę. Msze św. Będą o godz. 7.3o, 9.oo, 10.3o i 17.oo. Nabożeństwo o 16.3o. Na sumie modlić się będziemy w intencji naszej Ojczyzny. I wszystkich naszych rodaków. A więc i nas samych.

NOWE WYTYCZNE 

Od 20 kwietnia 2020 roku w naszym kościele w każdej mszy św. może uczestniczyć 20 osób. Niedzielnych mszy św. mamy 5.
Pierwsza w sobotę o godz. 18.oo. Kolejne w niedziele o godz. 7.3o. 9.oo. 10.3o, 17.oo.

Gdyby na msze przyszło więcej osób - można uczestniczyć na zewnątrz kościoła zachowując bezpieczna odległość: minimum 2 metry. Jednocześnie musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczki.

Jest także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Gdy mamy wątpliwości związane z niebezpieczeństwem zarażenia - można wcześniej skontaktować się z kapłanem. Po spowiedzi każdej osoby konfesjonał jest dezynfekowany.

Można tez skorzystać z pomocy duszpasterskiej dla osoby starszej czy chorej w domu - kontakt z kapłanem: nr telefonu 608664167.


Pierwszopiątkowe odwiedziny w domach w związku z pandemia są odwołane. Jeśli ktoś jednak pragnie skorzystać z sakramentów - proszony jest o telefoniczne zgłoszenie.

Plakat jest linkiem do materiałów liturgicznych

ZAWIERZENIE MATCE BOŻEJ DZIKOWSKIEJ 

Podczas południowej Mszy św. w kościele ojców dominikanów przed cudownym obrazem Matki Bożej Dzikowskiej tarnobrzescy kapłani zawierzyli miasto Jej opiece. Więcej można przeczytać w Sandomierskim Gościu Niedzielnym - tutaj.

DUCHOWE WSPARCIE W CZASIE EPIDEMII

W tej trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronowirusa, Kościół Sandomierski pragnie otoczyć troską wszystkich, którzy potrzebują duchowego wsparcia. Z dniem dzisiejszym zostaje uruchomiony telefon Wsparcia Duchowego.

Dyżury w nim będą pełnić ojcowie duchowni wraz z księżmi profesorami, którzy na co dzień posługują w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, księża z Caritas, siostry zakonne oraz osoby świeckie.

Kapłani będą dostępni codziennie pod numerem telefonu
885 680 600 całodobowo!

 

     

 

26 lutego 2020 - Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Popielec przypada dokładnie 46 dni przed Wielkanocą. Ksiądz proboszcz podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 18.00 posypał nasze głowy popiołem symbolizującym pokutę i przemijalność życia. Popiół tradycyjnie powinien pochodzić z palm poświęconych podczas liturgii w Niedzielę Palmową. 
Popielec to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym, w których obowiązuje post ścisły — polegający na niespożywaniu potraw mięsnych oraz ograniczeniu posiłków do trzech, w tym jednego do syta i dwóch niepełnych.

 

2 lutego 2020 - Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Znane było już w IV wieku w Jerozolimie, natomiast w liturgii rzymskiej zadomowiło się w wieku VII. Przed 1969 rokiem na Zachodzie znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Bożej Gromnicznej”.
Od początku celebracjom tego święta towarzyszyły procesje ze świecami. Procesja ze światłem nawiązuje do podróży Maryi i Józefa do świątyni oraz hymnu Symeona („Światło na oświecenie pogan”). Światło oczywiście oznacza Chrystusa (J 8, 12).
Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce zawsze obchodzono bardzo uroczyście. Świece, które były święcone przed Mszą, i z którymi szło się w procesji, nazywano gromnicami. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.
Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy…
Gromnice te, jak wskazuje stara modlitwa na ich poświęcenie, miały być wykonane z pszczelego wosku. W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas Mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

 

13-26 stycznia 2020 - Ferie szkolne

Tradycyjnie Akcja Katolicka działająca w naszej parafii zorganizowała po raz kolejny dla dzieci i młodzieży "Ferie z wartościami". Młodzi mieszkańcy naszej parafii, mieli możliwość przeżycie ferii w naszej świetlicy. Dla nich zorganizowano szereg gier, zabaw z nagrodami.

 

6 stycznia 2020 - Uroczystość Objawienia Pańskiego

Trzech Króli, a właściwie święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, to chrześcijańska uroczystość obchodzona na cześć objawienia się Boga człowiekowi, obecności Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. 
Trzech Króli to jedno z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W początkach chrześcijaństwa na wschodzie w ten dzień obchodzono nie tylko wspomnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Pańskiego i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, ale także Boże Narodzenie.
Dawniej w dniu święta Trzech Króli święcono złoto, którym później dotykano szyi, a także kadzidło (żywicę z jałowca), służące do okadzania gospodarstwa. Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami.
Obecnie 6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Zwyczaj upowszechnił się w XVIII w. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar - przekazanych przez średniowieczną legendę. Znana jest także interpretacja skrótu jakie pierwszych liter łacińskich nazw wydarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (Poznanie – Wesele – Chrzest).
Do tradycji święta Objawienia Pańskiego należy też przejście Orszaku Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski. Są to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem. Wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczenia w Orszaku organizowanym w naszym mieście z trzech tarnobrzeskich parafii.

 

1 stycznia 2020 - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

W imię Boże rozpoczęliśmy kolejny rok w naszym życiu. W związku z tym dziękowaliśmy naszemu Dobremu Bogu za przeżycie 2019 roku i prosiliśmy naszego Pana o szczęśliwe przeżycie kolejnego 2020 roku. 
Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Jezusa. Według prawa żydowskiego każdy chłopiec miał być tego dnia obrzezany. W oktawę Bożego Narodzenia, dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół obchodzi uroczystość Maryi jako Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Tego dnia z wszystkich przymiotów Maryi czcimy szczególnie Jej macierzyństwo. Dziękujemy Jej także za to, że swą macierzyńską opieką otacza cały Lud Boży.
Poświęcenie Maryi pierwszego dnia rozpoczynającego się roku ma także inne znaczenie. Matka Jezusa zostaje ukazana ludziom jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem jako pierwsza z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa. Pragnienie zaakcentowania specjalnego wspomnienia Matki Bożej zrodziło się już w starożytności chrześcijańskiej.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Do liturgii Kościoła wprowadził je dość późno papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia.
Spośród szczególnych przywilejów Maryi na pierwszym miejscu trzeba wymienić Jej Boskie macierzyństwo, które w dzisiejszej uroczystości czcimy.
Dzisiaj kult Matki Bożej w Kościele katolickim jest tak powszechny i żywy, że stanowi jedną z jego cech charakterystycznych. Do jego najważniejszych elementów należą:
1. Dni i święta Maryi. W roku liturgicznym mamy kilkanaście obchodów maryjnych, co jest sytuacją wyjątkową - nikt inny nie jest tak często w liturgii wspominany. Niektórym z tych obchodów Kościół nadaje rangę najwyższą - uroczystości: Boskiego macierzyństwa Maryi (1 stycznia), Jej Wniebowzięcia (15 sierpnia) i Niepokalanego Poczęcia (8 grudnia). Dwa miesiące: maj i październik są miesiącami Maryi, w których Maryja odbiera szczególną cześć u wiernych. Są także święta lokalne, np. w Polsce - Królowej Polski (3 maja) czy Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Także poszczególne miejscowości czy zakony mają swoje święta. Sobota każdego tygodnia już od wczesnego średniowiecza była obchodzona jako dzień Maryi. W Okresie Zwykłym Kościół dozwala na odprawianie w soboty Mszy św. według specjalnego formularza o Matce Bożej.
2. Świątynie pod wezwaniem Matki Bożej. Zaczęto je stawiać już od wieku IV. Dzisiaj są ich tysiące na całym świecie. Najdostojnieszą z nich jest bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie.
3. Obrazy i rzeźby Matki Bożej. Ikonografia w tej dziedzinie jest niezmiernie bogata. Obejmuje setki tysięcy obrazów i rzeźb. Pierwsze wizerunki Maryi spotykamy już w katakumbach w II w. - w katakumbach Pryscylli w Rzymie umieszczono literę M z krzyżem. Nadto na suficie jednej z krypt tych katakumb widzimy Maryję siedzącą na wysokim krześle niby na tronie albo na katedrze biskupiej. Jest ubrana w białą tunikę i ma welon dziewiczy na głowie. Na kolanach trzyma Dziecię Jezus. Powstały całe szkoły ikonografii maryjnej. Wiele obrazów i figur zasłynęło niezwykłymi łaskami, tak że zostały uznane za cudowne (jest ich ok. 3000, w tym kilkaset koronowano koronami papieskimi). Do sanktuariów maryjnych podążają milionowe rzesze pielgrzymów.
4. Figury Maryi, stawiane na placach. W samym Awinionie we Francji jest ich 158. Wiele z nich przedstawia wysoką wartość artystyczną. W Rzymie znana jest kolumna Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim, przed którą papież co roku zwyczajowo w każde święto Niepokalanej (8 grudnia) składa wiązankę kwiatów.
5. Pisma teologów. Nie było pisarza kościelnego, który by nie podejmował tematyki maryjnej. Rocznie wychodzi kilkaset prac na temat Matki Bożej. Istnieją specjalne biblioteki, czasopisma i encyklopedie mariologiczne. 
6. Kongresy mariologiczne: miejscowe, diecezjalne, prowincjalne, krajowe, międzynarodowe. Rocznie przypada ich w różnych krajach kilka do dziesięciu, z okazji specjalnych - więcej. Pierwszy międzynarodowy kongres mariologiczny odbył się w Lyonie w dniach 5-8 września 1900 roku.
7. Rozmaite nabożeństwa. Wystarczy wymienić najgłośniejsze: nabożeństwo 3 Zdrowaś Maryjo, koronki, różaniec, szkaplerze, medaliki, małe oficjum brewiarzowe (czyli Godzinki), nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, nowenny, pielgrzymki, peregrynacje obrazów i figur Matki Bożej, prywatne i publiczne akty poświęcenia się Matce Bożej, Święte Niewolnictwo, Dzieło Pomocników Maryi.
Maryja jest patronką Kościoła powszechnego, wielu diecezji, zakonów, krajów, miast oraz asysty kościelnej, lotników, matek, motocyklistów, panien, piekarzy, prządek, studentów i szkół katolickich. ( por. https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-01.php3) Matka Najświętsza jest również patronką naszej parafii.

 

Święta kościelne w 2020

 

Święta nakazane w 2020 roku to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Nie wszyscy w końcu do końca zdają sobie sprawę z tego, w które dni jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Przedstawiamy szczegółowe informacje, jakie są święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2020.
Informacje na temat świąt nakazanych w 2020 roku, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, kiedy dokładnie wypadają. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w święta nakazane uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe. Dodatkowo w tych terminach należy powstrzymać się od prac niekoniecznych.

Szczegółowy kalendarz świąt nakazanych w Kościele katolickim w Polsce można znaleźć poniżej. Ponadto oprócz wspomnianych świąt nakazanych 2020, wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej w każdą niedzielę. 

1 stycznia (środa) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli / Objawienie Pańskie
12 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
24 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie
11 czerwca (czwartek) - Boże Ciało / Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
15 sierpnia (sobota) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) - Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia (piątek) - Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Warto także wspomnieć, że w kalendarzu funkcjonują również święta nienakazane. Choć w tych terminach wierni nie są zobowiązani do pójścia do Kościoła i powstrzymywania się od prac niekoniecznych, to jednak mając szacunek do Dobrego Boga warto uczestniczyć w tych dniach we Mszy świętej. Szczegółową listę zamieszczamy poniżej.

2 lutego (niedziela) - Uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)
19 marca (czwartek) - Uroczystość świętego Józefa
25 marca (środa) - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
13 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
31 maja (niedziela) - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
1 czerwca (poniedziałek) - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
29 czerwca (poniedziałek) - Uroczystość świętych Piotra i Pawła
8 grudnia (wtorek) - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
26 grudnia (sobota) - Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika