Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tarnobrzegu - Sobowie
Przeglądasz:

Autor: Jakub Furtak

Parafialne Dożynki

Zdjęcie parafian podczas dożynek

Jak co roku, 14 sierpnia 2020 roku, zgromadziliśmy się w świątyni na sumie, by podziękować Bogu za tegoroczne plony. Tegorocznymi Gospodarzami dożynek byli Państwo Szwedo. Po skończonej eucharystii, przedstawiciele naszej parafii razem z wieńcem, na wozie ciągniętym przez dwa piękne konie objeździli nasze osiedle. Towarzyszył im zespół, który przygrywał wesołe ludowe piosenki.


Pierwsza Komunia Święta

Zdjęcie przyozdobionego ołtarza

12 lipca 2020 roku. Tegoroczna uroczystość Pierwszej Komunii Świętej zapewne pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo, a to za sprawą pandemii, która spowodowała przesunięcie w czasie tego pięknego dnia.


Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

Zdjęcie Rycerzy Kolumba stojących u drzwi kościoła z obrazem

17 czerwca 2020 roku przybyła do nas Matka Boża w znaku ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
Jest to obraz peregrynujący z inicjatywy Zakonu Rycerzy Kolumba. O godz. 18.00 Ksiądz Proboszcz przywitał obraz Matki Bożej, który następnie uroczyście wprowadzono do świątyni. Matka Boża przebywała u nas do 18 czerwca do godz. 16.30
Obrazowi towarzyszy wystawa dotycząca miejsc gdzie prześladowani są chrześcijanie na całym świecie.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Zdjęcie procesji

11 czerwca 2020 roku. Tegoroczna procesja w Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej w związku z pandemią, odbyła się krótszą trasą niż zwykle. Cieszył natomiast fakt, iż z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie, w uroczystej Eucharystycznej Procesji mogliśmy wyjść z kościoła na ulice naszej parafii. Dziękowaliśmy Bogu za dar Eucharystii, jednocześnie prosząc Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego Narodu oraz o oddalenie od nas epidemii. Udział w tej procesji był publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest w naszym życiu zawsze obecny. Wyszliśmy z naszych domów, jak apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego i dajmy świadectwo naszej wiary i przynależności do Chrystusa.

Galeria zdjęć


PISMO BISKUPA SANDOMIERSKIEGO DOTYCZĄCE SAKRAMENTU I KOMUNII ŚWIĘTEJ I BIERZMOWANIA

Grafika - herb Diecezji Sandomierskiej

W naszej diecezji od 1 czerwca b.r. zostanie zniesiona dyspensa od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Umożliwi to bardziej swobodne zorganizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz sakramentu Bierzmowania. W niektórych parafiach odbyły się już Pierwsze Komunie Święte, w innych są planowane na czerwiec, w jeszcze innych na miesiące późniejsze. Duszpasterze i katecheci muszą pamiętać, że warunkiem zorganizowania Pierwszej Komunii Świętej oraz dopuszczenia młodych do sakramentu Bierzmowania jest odpowiednie przygotowanie. W żadnym wypadku nie możne ograniczać się ono tylko do „technicznej próby” przed komunią czy bierzmowaniem.
Mając na uwadze udzieloną dyspensę oraz nowe możliwości po zdjęciu części obostrzeń związanych z epidemią, zobowiązujemy wszystkich odpowiedzialnych za przygotowanie kandydatów do regularnych spotkań formacyjnych, zarówno z dziećmi jak i z rodzicami. Należy przy tym zachować wszystkie zalecenia władz sanitarnych (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz odległość minimum dwóch metrów między uczestnikami).
Przypominamy, że w naszej diecezji przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa 3 lata. W związku z tym należy wznowić regularne spotkania z wszystkimi rocznikami przygotowującymi się do tego sakramentu. Istnieje także możliwość zachęcania dzieci i młodzieży oraz ich rodziców do indywidualnych konsultacji w szkole, zgodnie z przepisami sanitarnymi oraz ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.


DEKRET BISKUPA SANDOMIERSKIEGO O OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZ ŚWIĘTEJ

Grafika - herb Diecezji Sandomierskiej

W Najświętszej Eucharystii, która urzeczywistnia Komunię z Bogiem i jedność Ludu Bożego jest obecny sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb Żywy (por. PO 5, KKK 1325).
Dlatego przyjmując z radością zniesienie ograniczeń sanitarnych dotyczących liczby uczestników liturgii odprawianej wewnątrz świątyni, postanawiam, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane, udzielona 12 marca br. i przedłużona 21 marca, obowiązuje jedynie do dnia 31 maja br. włącznie.
Jednocześnie udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane osobom: w podeszłym wieku, mającym objawy infekcji (np. podwyższona temperatura, kaszel, katar itd.), przebywającym na kwarantannie i tym, które z innych powodów są szczególnie podatne na zakażenie bądź obawiając się jego, unikają przebywania w miejscach publicznych. Dyspensa ta będzie obowiązywała do końca czerwca br.
Wierni uczestniczący w liturgii mają obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów sanitarnych wydanych przez władze państwowe.

PEŁNA TREŚĆ DEKRETU


Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Zdjęcie bierzmowanych z Księdzem Biskupem

31 maja 2020 roku. Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe.
Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał
Zesłanie Ducha Świętego jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc wypada również w niedzielę.
Dla praktykującego katolika Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W niedzielę osoby wierzące muszą udać się do świątyń, aby wziąć udział we mszy świętej.

W naszej parafii ten dzień jest dziękczynieniem młodzieży, która w ubiegłym roku przyjęła sakrament bierzmowania za dar Ducha Św. Nasza wspólna modlitwa była wyrazem wiary i świadomego wejścia w dojrzałe życie chrześcijańskie.


Całodobowa Adoracja

Całodobowa modlitwa w domu w n…. intencjach. Zachęcamy chętnych do modlitwy. Wybór 1 godz. w ciągu doby. Proszę się wpisywać. Pięknie byłoby, gdyby wszystkie godz. zostały zajęte!

Grafika - lista do zapisania się na adorację Grafika - lista do zapisania się na adorację Grafika - komentarz do intencji Grafika - intencje Diecezji Sandomierskiej


Nabożeństwa majowe

Grafika - obraz Matki Bożej Częstochowskiej z podpisem "Bądź pozdrowiona, Matko Chrystusa!"

Maj. Miesiąc, w którym w sposób szczególny czcimy Matkę Bożą.

W Kościele Polskim codziennie śpiewamy litanię loretańską. W naszym, kościele w tygodniu nabożeństwo po mszy św. O godz. 18.3o. W niedzielę i uroczystości o godz. 16.3o. Zapraszam.

Ojciec Św. Franciszek zachęca, aby w naszych domach – a wielu z nas nie może uczestniczyć w nabożeństwie – odmawiać wspólnie modlitwę różańcową. I ja Was do tego zachęcam – skoro nie wszyscy możemy uczestniczyć w modlitwie parafialnej.

Można dołączyć się do modlitwy różańcowej, którą w katedrze sandomierskiej prowadzi ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. Modlitwa jest na stronie diecezjalnej. Wystarczy tylko wejść na naszą stronę diecezji sandomierskiej. Tam bez problemu ją znajdziemy.

W tym roku uroczystość Matki Bożej Królowej Polski obchodzimy w sobotę. Msze św. Będą o godz. 7.3o, 9.oo, 10.3o i 17.oo. Nabożeństwo o 16.3o. Na sumie modlić się będziemy w intencji naszej Ojczyzny. I wszystkich naszych rodaków. A więc i nas samych.


Nowe wytyczne

Od 20 kwietnia 2020 roku w naszym kościele w każdej mszy św. może uczestniczyć 20 osób. Niedzielnych mszy św. mamy 5.
Pierwsza w sobotę o godz. 18.oo. Kolejne w niedziele o godz. 7.3o. 9.oo. 10.3o, 17.oo.

Gdyby na msze przyszło więcej osób – można uczestniczyć na zewnątrz kościoła zachowując bezpieczna odległość: minimum 2 metry. Jednocześnie musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczki.

Jest także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Gdy mamy wątpliwości związane z niebezpieczeństwem zarażenia – można wcześniej skontaktować się z kapłanem. Po spowiedzi każdej osoby konfesjonał jest dezynfekowany.

Można tez skorzystać z pomocy duszpasterskiej dla osoby starszej czy chorej w domu – kontakt z kapłanem: nr telefonu 608664167.

Pierwszopiątkowe odwiedziny w domach w związku z pandemia są odwołane. Jeśli ktoś jednak pragnie skorzystać z sakramentów – proszony jest o telefoniczne zgłoszenie.